Wczytuję dane...

Jak dobrać plecak szkolny?

Wybór odpowiedniego plecaka szkolnego jest zadaniem o wiele trudniejszym niż by się miało wydawać. Dla komfortu, ale również zdrowia dziecka konieczne będzie znalezienie plecaka nie tylko wygodnego i wytrzymałego, ale również skonstruowanego w taki sposób, by nie szkodzić dźwigającemu szkolne podręczniki dziecku. Oprócz tego warto pamiętać o kwestiach estetycznych. Tutaj dobrze jest dać dziecku wolną rękę – może nie zawsze wybierze najlepiej, ale wybieranie z niego nigdy nie jest wskazane.

Jakość wykonania – jak długo plecak ma służyć?

Plecak szkolny to nie zawsze rzecz, którą kupujemy na lata, ale na pewno warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Tym bardziej, że wiele plecaków szkolnych to dziś niemały wydatek. Wydając większą kwotę na plecak dobrze jest wybrać taki model, który będzie miał szansę posłużyć nieco dłużej. Po pierwsze należy dokładnie przyjrzeć się materiałowi, z którego wykonano plecak. Odrobina doświadczenia pozwala na odróżnienie materiałów wysokiej jakości od tych znacznie słabszych. Oczywiste jest jednak, że nie wszyscy to doświadczenie posiadają, a ocenienie materiału „na oko” nie zawsze będzie możliwe. Na szczęście w internecie sporo jest dziś stron, na których można zasięgnąć opinii użytkowników na temat różnorodnych produktów.

Oprócz samych materiałów, dobrze jest również przyjrzeć się temu, jak plecak został wykonany. Wrażenie solidności nie zawsze jest najlepszym doradcą, ale na pewno warto unikać produktów, które wydają nam się źle wykonane. Równie ważnymi elementami plecaka są różnego rodzaju klamerki, suwaki i inne „dodatki”. Elementy tego rodzaju zazwyczaj psują się najszybciej, a więc ich jakość jest podwójnie ważna.

Dzieci w wieku szkolnym nie zawsze będą pamiętać by należycie dbać o swój plecak. Warto uwzględnić również to. Chyba każdy pamięta ze swoich czasów szkolnych rzucanie plecakiem, siadanie na nim, czy inne, podobnie destrukcyjne przyzwyczajenia. Dobrze jest więc zaopatrzyć dziecko w plecak wzmocniony w strategicznych miejscach.

Wygoda – na co zwrócić uwagę kupując plecak?

W kwestii wygody należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest to, jak plecak leży na dziecku i czy jest mu w nim po prostu dobrze. Pamiętajmy jednak by przymiarkę zawsze wykonywać z większym obciążeniem (bez niego każdy plecak będzie wygodny). To szczególnie istotne – dziecko będzie używało plecaka codziennie, a niewygodny plecak może być prawdziwym utrapieniem. Drugą kwestią jest konstrukcja plecaka i sposób jego organizacji. Czy posiada on wystarczającą ilość komór odpowiedniej wielkości? Czy wyposażono go w odpowiednie, dodatkowe kieszenie. Dzieci do szkoły noszą bardzo różne rzeczy. Warto, aby plecak był skonstruowany tak, by umożliwiać utrzymanie w nim jak największego porządku.

Zdrowy kręgosłup – jak wybrać odpowiedni plecak?

Coraz częściej pojawiającym się tematem jest zdrowie kręgosłupów naszych dzieci. Pamiętajmy, że czasy szkolne to również okres w życiu dziecka, w którym jego kręgosłup rozwija się. W dużej mierze będzie to determinować późniejszy stan zdrowia naszych pociech. Szkody wyrządzone przez nieodpowiednio dobrany plecak mogą być później trudne do usunięcia, dlatego tym bardziej trzeba poświęcić dużo uwagi na wybór odpowiedniego. W dzisiejszych czasach większość producentów chwali się na swoich stronach dobrym dostosowaniem plecaków do potrzeb dzieci. Warto jednak niczego nie brać na wiarę i sprawdzać, czy dane plecaki posiadają odpowiednie certyfikaty. Nie bez znaczenia jest również opinia innych rodziców i ekspertów.