Wczytuję dane...

Plecak do szkoły - jaki powinien być?

Uczniowie przez 5 dni w tygodniu w ciągu 10 miesięcy w roku noszą na plecach kilogramy książek i zeszytów. Waga tego bagażu jest niewspółmierna do wieku. Obciąża kręgosłup i stawy. Przyczynia się w ten sposób do rozwoju wad postawy. Jak ich uniknąć? Jakiej wielkości wybrać plecak szkolny, aby zadbać o zdrową sylwetkę dziecka? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Jaki powinien być plecak do szkoły?

Przede wszystkim należy go dopasować do wzrostu i wieku dziecka. Nie powinien wystawać ponad linię barków oraz sięgać poniżej bioder. Zwróć uwagę na sposób wykończenia tyłu plecaków. Zwłaszcza plecaki do szkoły dla dzieci w klasach 1-3 trzeba sprawdzić pod kątem wyprofilowania. Sztywne plecy wymuszą utrzymanie wyprostowanego tułowia. Szerokie oraz miękkie szelki z opcją regulacji nie będą uciskały ramion.

Jak duże plecaki szkolne kupować?

Drobny uczeń lub uczennica pierwszej klasy może nosić model jednokomorowy. Zmieszczą się w nim podstawowe książki, zeszyty oraz piórnik. Tu doskonale sprawdzą się tzw. tornistry. Są one w pełni usztywniane. Wymuszają noszenie na dwóch szelkach. Duże plecaki szkolne  przeznaczone są dla nastolatków. Noszą oni sporo podręczników i pomocy naukowych.

Duży plecak szkolny – czyli jaki?

O tym, jak duży plecak szkolny kupić dla dziecka decydują głównie rodzice. Spójrz krytycznym okiem na jakość wykończenia i oceń dopasowanie do pleców. Dopiero w kolejnym kroku uzgodnij z dzieckiem wzór i kolor.

Podział plecaków wg wielkości na dedykowane dla:

  • dzieci od 7 do 10 lat. Są to plecaki do szkoły o pojemności od 10 do 20 litrów. Przeznaczone dla uczniów pierwszych trzech klas podstawówki. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych muszą mieć one wyraźne elementy odblaskowe,
  • dzieci i młodzieży uczęszczających do klas 4-8 i szkół średnich. Tu możesz wybierać wśród młodzieżowych plecaków szkolnych, których pojemność wynosi od 15 do 25 litrów. Zwykle wyposażone są w 2 lub 3 komory. Mają praktyczny organizer z licznymi kieszonkami i karabińczykiem na klucze. Szczególnie warto wspomnieć o plecakach szkolnych CP, które są bardzo komfortowe w użytkowaniu.

Pojemne plecaki szkolne

Większość uczniów chce mieć we wrześniu nowy, fajny plecak szkolny. Bardzo często kupowane są te, na których widnieje grafika z ulubionej bajki. Młodzież wybiera raczej kolor i wzór dopasowany do własnego stylu ubierania. Najlepsze plecaki to te, które są jednocześnie modne i ergonomiczne. Takie fasony zadowolą obie strony – dziecko i rodzica. W sklepach występuje podział wzorów na plecaki szkolne chłopięce i osobno dla dziewczynek, co ułatwia ich zakup. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się plecak szkolny na kółkach. Modele tego typu mają zazwyczaj uchwyt teleskopowy. Pozwala on na stopniową regulację wysokości dopasowanej do wzrostu ucznia.

Na zakończenie kilka słów o trwałości. W pierwszym kontakcie z produktem sprawdź, z jakiego materiału został wykonany. Czy poszycie jest wodoodporne i łatwe do utrzymania w czystości? Prawdopodobnie, jak większość z rodziców, nie planujesz kolejnego wydatku w najbliższym półroczu. Dlatego podczas zakupów sprawdź mocne strony plecaka do szkoły.