Wczytuję dane...

Plecak na kółkach

plecaki na kółkach



Plecak na kółkach – jaki wybrać?

Sezon wakacyjny w pełni, ale jesień i początek roku szkolnego zbliżają się wielkimi krokami. To najlepszy czas, aby pomyśleć o skompletowaniu szkolnej wyprawki dla dzieci – najważniejszym (i najczęściej najdroższym) elementem takiego niezbędnika bez dwóch zdań jest plecak. Jaki wybrać? Mniejszy, większy, kolorowy, stonowany, markowy, a może najzwyklejszy tornister, który starsi z pewnością pamiętają z lat spędzonych w murach szkolnych? Odpowiedź na te pytanie znajdziesz w tym artykule.

Obecnie na rynku pojawiają się nowoczesne modele plecaków, które nie mają nic wspólnego z podłużnymi tornistrami o prostokątnych przegródkach. Dziś furorę robią plecaki na kółkach, które są niezwykle wygodne i prezentują się naprawdę świetnie. Dzieci za nimi przepadają – nie muszą ich nosić na plecach, ale mogą swobodnie prowadzić po chodniku. To ogromna ulga dla młodego kręgosłupa, nadmiernie obciążonego ciężkimi podręcznikami, zbiorami ćwiczeń i zeszytami.



Z medycznego punktu widzenia

Tak, jak wspomniano, dzieci codziennie noszą do szkoły ciężkie torby – specjaliści oszacowali, że nawet maluchy z najmłodszych klas przeważnie dźwigają na barkach po osiem kilogramów, dzielnie maszerując z domu do klasy i na odwrót. Z jednej strony jest to niezgodne z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Zdrowia WHO (według przepisów dzieci do trzynastego roku życia nie powinny nosić ciężarów, które przekraczają 10% ich wagi), ale rzeczywistość zawsze różni się od idyllicznych założeń. Standardowe szkolne wyposażenie – książki, ćwiczenia, zeszyty, przybory, strój na WF czy termos – potrafi ważyć znacznie więcej, niż powinno.

Zdaniem lekarzy dźwiganie tak ciężkich plecaków ma niekorzystny wpływ na zdrowie maluchów – chodzi przede wszystkim o stan ich pleców, co przełoży się bezpośrednio na komfort życia szkrabów za kilkadziesiąt lat. W końcu noszenie na plecach ośmiu kilogramów książek to dla małego człowieka ogromny wysiłek, który może prowadzić do poważnych skrzywień kręgosłupa czy płaskostopia. Specjaliści nie mają wątpliwości – jeśli można, warto zastąpić tradycyjny tornister czy plecak, wersją na kółkach. To przede wszystkim praktyczne rozwiązanie, w które rodzice powinni zainwestować w trosce o zdrowie swoich dzieci. Jeśli nie da się zmniejszyć ciężaru szkolnego balastu noszonego w plecaku, to przynajmniej można zdjąć torbę z pleców i pozwolić dziecku ciągnąć ją na kółkach!



Klasyczny plecak na kółkach w dobrym stylu

Już wiemy, że plecak na kółkach dla dzieci to wybór, dzięki któremu rodzice mogą zatroszczyć się o zdrowie swoich pociech. W tym miejscu warto podkreślić, że ten element szkolnego wyposażenia może też naprawdę dobrze wyglądać i świetnie komponować się z każdą dziecięcą stylizacją. Na rynku nie brakuje pięknych, kolorowych modeli, choć mali eleganci znajdą też dużo bardziej stonowane wersje, które z pewnością przypadną im do gustu. Klasyczne odcienie szarości, granatu czy czerni będą pasowały do większości ubrań, dzięki czemu Twoja pociecha nie będzie miała problemu z dopasowaniem szkolnej kreacji na każdy dzień.

Obecnie plecaki na kółkach są dostępne w wielu stylach i kolorach – w wersji dla dziewczynki i chłopca. Na dobrą sprawę wszystko zależy od modelu, jaki wybierzemy, umieszczonego na nim wzoru czy koloru materiału. Większość funkcjonalności plecaka nie zmienia się – kilka kieszeni głównych, małe uchwyty boczne, czasami uchwyty na długopisy w małej kieszonce. Wersje dla małych dam będą z pewnością bardziej różowe i kwieciste, dziewczynki lubią motywy bajkowe, a także pastelowe tła, urocze kropki i tego typu rozwiązania graficzne. Chłopcy wybiorą ciemniejsze, bardziej klasyczne kolory, zachowawcze paski, motywy samochodowe czy marynarskie. Szeroki wybór produktów rodzice znajdą w większości sklepów z wyposażeniem szkolnym czy w ofercie marek odzieżowych – stacjonarnie i przez internet.



Uniwersalny plecak na kółkach dla młodszych dzieci

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty praktyczne – taki plecak idealnie sprawdzi się zarówno jako element szkolnego wyposażenia, jak i wierny towarzysz dziecięcych podróży, wycieczek i krótkich wypadów nad jezioro czy na basen. Docenią to zarówno najmłodsi uczniowie, jak i starsi – zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Warto jednak pamiętać, że plecak na kółkach nie sprawdzi się w przypadku przedszkolaków ani młodzieży w wieku licealnym. Najmłodsze szkraby nie muszą dźwigać aż tak dużych ciężarów, bo nie uczą się z książek, a najstarsze pociechy nie będą używały kółek, bo nie wypada. Z tych względów to rozwiązanie jest idealne dla dzieci z pierwszych klas. I ostatnia rada – podczas zakupów warto skoncentrować się na tych modelach, które mają gumowe kółka. Będą one zdecydowanie trwalsze niż plastikowe i łatwiej nimi sterować na nierównościach. Najlepiej, jeśli plecak będzie posiadał atest Instytutu Matki i Dziecka.

Na koniec warto pochylić się nad szacowanymi kosztami zakupu tego elementu szkolnej wyprawki. Plecak na kółkach może kosztować od pięćdziesięciu do kilkuset złotych, ale średnia cena waha się na poziomie stu dwudziestu złotych. Biorąc pod uwagę komfort użytkowania, nie jest to absurdalnie wygórowana stawka.


Zobacz nasze plecaki na kółkach