Wczytuję dane...

Plecak czy tornister - co wybrać do szkoły?

Plecak czy tornister - co wybrać do szkoły?


Przygotowanie wyprawki do szkoły nie jest łatwe. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i zabezpieczyć odpowiedni budżet. Zwykle do szkoły trzeba w krótkim czasie kupić wiele rzeczy niezbędnych do nauczania, a do tego trzeba też uzupełnić garderobę dziecka, które często w ciągu wakacji wyrasta ze swoich ubrań. Dlatego właśnie szykując wyprawkę do szkoły, trzeba wiedzieć, na czym nie wolno oszczędzać. Z pewnością takim elementem jest plecak lub tornister. Od jego wygody i bezpieczeństwa zależy komfort dziecka oraz w przyszłości — stan jego kręgosłupa. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na plecaki i tornistry. Oba typy toreb mają swoje zalety, które sprawiają, że rodzice powinni zwrócić na nie uwagę. Co wybrać — plecak czy tornister?


Tornister dla młodszych dzieci

Tornister to bardzo dobry wybór zwłaszcza dla młodszych uczniów oraz starszych dzieci o delikatnej sylwetce, dla których dźwiganie ciężarów może być sporym wyzwaniem. W tym wypadku tornister będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze wzmocniony tył, który jest wykonany ze specjalnej miękkiej pianki. To właśnie on jest odpowiedzialny za lepsze rozłożenie ciężaru na plecach. Pianka z kolei chroni przed wbijaniem się ostrych narożników książek lub zeszytów w plecy. Dodatkowo pianka powinna być uformowana w taki sposób, by umożliwiać wymianę powietrza. Dzięki niej plecy dziecka się nie pocą. To bardzo istotne, bo w starych modelach tył tornistra był prosty i płasko przylegał do ciała. Efektem tego były mokre plamy na ubraniach. Tornistry zwykle mają też szerokie pasy naramienne i dodatkowy pas piersiowy. Stosuje się je po to, by jeszcze lepiej rozkładać ciężar. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że plecak pierwszoklasisty może ważyć nawet 8 kg! Pamiętajmy, że to bardzo duży ciężar dla tak małego dziecka. Warto jest go minimalizować, ale niestety nie ma możliwości zredukowania jej do zera. Z tego powodu trzeba szukać sposobów zmniejszenia jego uciążliwości. Równocześnie warto też zaznaczyć, że tornistry są zwykle wyposażone w liczne kieszenie. Są one tak rozmieszczone, by był do nich łatwy dostęp oraz, by można było łatwo utrzymać porządek. To bardzo ważne, bo takie kieszenie umożliwiają dziecku naukę utrzymywania porządku. Siedmiolatek jest już gotowy na to, by nauczyć się trzymać swoje drobiazgi w określonych kieszeniach, by móc szybko sięgnąć po nie w razie potrzeby.


Dla kogo plecak?

Plecak zwykle jest wybierany przez starszych uczniów. Najczęściej sięgają po niego dzieci z trzeciej lub czwartej klasy. Plecaki chętnie są używane także przez dorosłych. Mają zdecydowanie ciekawsze kształty niż tornistry. To wynika z faktu, że nie mają zwykle mocno usztywnionego tyłu ani dodatkowych kieszeni. Są za to zdecydowanie lżejsze i wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Plecaki mają zwykle też mniejszą pojemność niż tornistry. To nie jest jednak problem, bo w kolejnych latach edukacji ilość niezbędnych przyborów szkolnych zwykle spada. Plecaki są dostępne w większej ilości wzorów niż tornistry, bo ich projektanci mogą pozwolić sobie na zdecydowanie więcej. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć w ofercie sklepu odpowiedni model. W plecakach jest też miejsce na kieszenie, choć często są one wewnętrzne. W ten sposób mają stanowić bezpieczny schowek np. na dokumenty czy portfel.

Plecak czy tornister?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy lepszy jest plecak, czy tornister. Oba rozwiązania mają swoje plusy. Dlatego najlepiej jest rozpatrywać tę kwestię indywidualnie. Dobrze jest obejrzeć torbę na żywo i w miarę możliwości - przymierzyć ją. W przypadku zakupów internetowych można sprawdzić wymiary plecaka i porównać je z rozmiarami dziecka. W przypadku drobnych dzieci często najlepszym wyborem jest tornister, który łatwo jest nosić. Trzeba jednak uważać, by nie wybrać modelu zbyt dużego. Może się on kojarzyć z zamkniętym spadochronem, a samo dziecko będzie wyglądało w nim komicznie. Na pewno też nie będzie się dobrze czuło. Na szczęście tornistry dostępne są w różnych wariantach, więc bez trudu można znaleźć też węższe modele. Plecaki z kolei bardziej przypadną do gustu nastolatkom i starszym dzieciom. Ich ogromnym atutem jest niska waga, bo to ona wpływa na większy komfort użytkowania. Warto też wspomnieć, że plecaki są modne. Dlatego dzieci, które są już świadome trendów, a może nawet je śledzą, częściej wybierają właśnie je.

Co jeszcze może przydać się do szkoły?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na plecak, czy tornister, powinieneś zadbać o zebranie pozostałych elementów wyprawki. Z pewnością warto przed zakupem upewnić się, że wymarzona torba jest elementem większej serii. Warto dokupić dopasowany worek na kapcie, piórnik oraz zestaw śniadaniowy. Jeśli wszystkie części wyprawki będą do siebie pasowały, to będzie trudniej je zgubić. Poza tym będą tworzyły estetyczny komplet, z którym Twoje dziecko będzie pokazywało się z dumą. Poza tym - wybranie wszystkich elementów wyprawki z jednej serii jest po prostu wygodniejsze i szybsze, niż szukanie każdego osobno.