Wczytuję dane...

Jaki plecak dla pierwszoklasisty?

Opuszczenie murów przedszkola i rozpoczęcie nauki w szkole to przełomowy moment w życiu każdego kilkulatka. Trzeba go odpowiednio do niego przygotować, a wybór plecaka szkolnego to jedna z najważniejszych kwestii. Jaki tornister będzie odpowiedni dla pierwszoklasisty? Na jakie kryteria należy zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniego modelu? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Plecak czy tornister?

To najczęstszy dylemat rodziców pierwszoklasisty, a zarazem podstawowe pytanie, od którego powinno się zacząć poszukiwania wyposażenia dla przyszłego ucznia szkoły podstawowej. Plecak szkolny waży mniej i zazwyczaj ma lekką wkładkę usztywniającą na plecach, a tornister – znacznie mocniejsze wzmocnienie na wysokości tej części ciała oraz ramowy kształt, przez co jego waga jest nieco większa. Pierwszy ma zazwyczaj większą i mniejszą komorę, a drugi z reguły dużo przegródek: na książki, zeszyty, strój sportowy czy drugie śniadanie. Elementem łączącym są za to regulowane pasy na ramiona, które pozwalają dopasować dany produkt do budowy i sylwetki dziecka.

Co powinien mieć plecak lub tornister dla pierwszoklasisty?

Przy zakupie tornistra lub plecaka do szkoły zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów, dzięki którym zapobiegniesz wadom postawy u pierwszoklasisty. Jest to jednak wciąż małe dziecko, a książki i przybory, które za chwilę będzie nosić, sporo ważą. Dlatego wybrany produkt musi mieć:

  • odpowiednio wyprofilowany stelaż (koniecznie z wybrzuszeniem na wysokości odcinka lędźwiowego) – usztywnienie pleców jest bardzo ważne dla rozwijającego się człowieka, a zarazem będzie wpływało na to, że zachowa on prawidłową postawę,

  • system wentylacyjny z tyłu – który będzie zapobiegał nadmiernemu poceniu się przez pierwszoklasistę w drodze do szkoły i domu,

  • właściwy rozstaw szelek – czyli dopasowany do ucznia tak, aby nie zsuwały się one z ramion,

  • pasy biodrowe – to rozwiązanie pomaga trochę odciążyć kręgosłup dziecka, bo ciężar plecaka szkolnego czy tornistra będzie się rozkładał równomiernie,

  • dostatecznie dużo przegródek – najlepiej, aby były to np. dwie zewnętrzne i kilka wewnętrznych – wtedy zmieszczą się w nich nie tylko książki, ale i piórnik czy pudełko z drugim śniadaniem,

  • odblaskowe elementy – zapewnią odpowiednią widoczność i dodatkowe bezpieczeństwo pierwszoklasiście w drodze do domu lub szkoły.

Obojętnie, jaki produkt wybierzesz, każdy z nich powinien spełniać te kryteria.

Pamiętaj, że dzięki usztywnionej konstrukcji plecaków szkolnych łatwiejsze będzie wkładanie książek, bez obawy, że zagną się ich rogi. Poza tym szybciej można w nich coś znaleźć i zadbać o porządek.

Co jeszcze jest ważne w plecakach szkolnych?

Znaczenie ma także jego waga. Plecaki szkolne dla dzieci (https://iplecaki.pl/plecaki-szkolne) wraz z wypełnieniem powinny ważyć maksymalnie 15 procent względem wagi pierwszoklasisty. Wtedy są one nieszkodliwe dla kręgosłupa.

Dobrze też, aby materiał, z jakiego został wykonany tornister, był odporny na brud oraz nieprzemakalny. Idealny model powinien być więc lekki, wygodny i trwały, a zarazem prosty w obsłudze. Nie można także pominąć upodobań dziecka przy wyborze wzoru. Często na tym etapie edukacji największą popularnością cieszą się produkty przedstawiające bohaterów kreskówek czy piosenkarzy albo aktorów z popularnych filmów i seriali.

Oprócz plecaka do szkoły dziecku może przydać się także torba sportowa na zajęcia z wychowania fizycznego albo wyjazdy na basen. Ważne, aby była na tyle pojemna, by zmieściły się w niej strój na przebranie, obuwie, ręcznik czy inne przydatne przedmioty.

Po pierwszej klasie warto przejrzeć plecaki młodzieżowe, które są dedykowane już nieco starszym uczniom. Z roku na rok będzie bowiem przybywać książek i innych akcesoriów szkolnych do noszenia i siłą rzeczy trzeba szukać większego modelu, który je pomieści.

Znajdź dopasowany tornister lub plecak dla pierwszoklasisty!

Wiedząc już, jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru tornistra lub plecaka szkolnego dla dzieci, przejrzyj naszą ofertę i znajdź idealny model. Pamiętaj, że dla pierwszoklasisty warto kupić taki, który będzie miał odpowiednio usztywnioną konstrukcję i nie będzie zbytnio obciążał kręgosłupa oraz powodował skoliozy. Potrzebujesz fachowej porady? Skontaktuj się z nami!